«PREZIDENT SAYLOVI – 2023” mavzusidagi jamoatchilik fikri so‘rovi natijalari
Mamlakat Prezidentining muddatidan ilgari o‘tkaziladigan saylovi doirasida «Ijtimoiy fikr» respublika jamoatchilik fikrini o‘rganish Markazi  joriy yilning 10-mayidan 26-iyunigacha jamoatchilik fikri so‘rovlarini o‘tkazdi. Tadqiqotlarda mamlakatning barcha mintaqalaridagi 18 va undan katta yoshdagi 4200 nafardan ortiq respondentlar ishtirok etishdi, ulardan erkaklar - 49,9% va xotin-qizlar 50,1%ni tashkil qildi.
2023-yilning 10-mayidan 26-iyunigacha o‘tkazilgan so‘rovlar dinamikasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish sanasi haqidagi xabardorlikning o‘sishi kuzatilmoqda – ushbu ko‘rsatkich 2023-yilning 26-iyunigacha 12,7%ga o‘sdi va 92,3%ni tashkil qildi. O‘zbekistonliklarning mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotiga qiziqishi yuqori xabardorlik darajasining tasdig‘i hisoblanadi, uning ko‘rsatkichi esa 82,3%ni tashkil etdi. Fuqarolar mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotiga turli darajadagi muntazamlikda qiziqadilar: 43,5% respondentlar - doimiy ravishda, 37,2% - vaqti-vaqti bilan.
Saylov jarayonida saylovning barcha bosqichlarini tashkil etish va o‘tkazishni ommaviy axborot vositalarida yoritish juda muhim ahamiyatga egadir. Tadqiqotlar natijalari o‘zbekistonliklar ishonadigan va foydalanadigan barqaror axborot manbalarini ko‘rsatib berdi. So‘rovning ko‘rsatishicha, televideniye (56,5%), ijtimoiy tarmoqlar (Feysbuk va Instagram) (33%), Telegram kanallari, shuningdek, mahalliy telekanallar (28,8%) mamlakatda bo‘lajak Prezident saylovi haqidagi asosiy axborot manbalari hisoblanadi.
Kompleks tadqiqotda muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish O‘zbekiston fuqarolari uchun muhim ekanligini idrok  etish darajasi  o‘rganildi. So‘rovning ko‘rsatishicha, 86,6% fuqarolar uchun bo‘lajak saylov hayotidagi muhim voqea hisoblanadi va unda shaxsan ishtirok etish juda muhim ahamiyatga egadir.

«Узбекистанцы о семье: установки и приоритеты»
Семья из покон веков является основой нашего общества и играет важную роль в социальной политике. Одной из важных поправок в новую редакцию Основного Закона нашей страны является то, что в структуре брака равные права отводятся как женщине, так и мужчине, и поддерживается добровольное вступление в брак. Современная семья призвана расширять те общественные отношения, которые она охватывает, включая вопросы детей, молодежи, гарантии социальной, экономической и культурной поддержки института семьи.
Республиканский Центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» ежегодно проводит исследования, направленные на выявление мнений и представлений граждан страны по абсолютно разным аспектам, в том числе и роли семьи и семейных ценностях. Анализ результатов проведенных ранее исследований подтверждает, что семья является базовой ценностью для каждого человека, она стимулирует граждан к активной деятельности, к успешной работе, к новым достижениям, помогает преодолевать трудности и достигать новые рубежи.
1 мая 2023 года РЦИОМ «Ижтимоий фикр» приступил к проведению телефонного опроса населения страны на тему: «Узбекистанцы о семье: установки и приоритеты», целью которого является мониторинг внутрисемейных, межличностных отношений, взаимоотношений между супругами, родителями и детьми, выявление и изучения мнения граждан о роли современной семьи в жизни человека, об условиях необходимых молодым людям для вступления в брак и создания семьи, отношения к ранним бракам, о причинах ранних браков и разводов, о принципах построения взаимоотношения между членами, определения смысла и традиционных семейных ценностей, степени прочности брака, роли воспитания детей в узбекистанских семьях и основных факторов благополучия и счастья в семье, и как изменилась семья, как социальный институт за последние 10 лет?