“Ижтимоий фикр” республика жамоатчилик фикрини ўрганиш Маркази “Ўзбекистон фуқаролари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқи тўғрисида: хабардорлик ва белгиланган устуворликларни қўллаб-қувватлаш” мавзусида телефон сўрови ўтказди.
Тадқиқот давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқининг асосий қоидалари, уларнинг давлат, жамият ва ҳар бир фуқаро учун долзарблиги ва муҳимлиги тўғрисида фуқароларнинг фикрлари аниқланди.
Республиканинг барча вилоятлари ва минтақаларида ўтказилган сўровда 18 ва ундан катта ёшдаги эркаклар ва аёллар, шаҳарликлар ва қишлоқ аҳолиси, турли миллат, ижтимоий гуруҳ вакиллари, ишлаб чиқаришнинг турли соҳа ва тармоқларида банд бўлганлар иштирок этдилар.
Жамоатчилик фикри телефон сўрови натижаларининг кўрсатишича, ўзбекистонликларнинг фикрига кўра, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг мазкур кенгашнинг аъзоси сифатида Ўзбекистон биринчи марта иштирок этган 46-сессиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг нутқи мамлакатимиз учун мамлакатда ва жамиятда юз бераётган демократик ўзгаришлар, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини самарали ҳимоя қилиш масалаларида Ўзбекистон эришган аниқ ютуқлардан далолат берувчи муҳим воқеа бўлди.
Сўров натижаларига мувофиқ, мамлакат фуқароларининг кўпчилиги давлатимиз Раҳбарининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқининг асосий қоидалари ҳақида билади ва улардан хабардор. Сўров иштирокчилари шунга ишонадиларки, Ўзбекистоннинг 2012-2023 йиллардаги даврга биринчи марта БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига сайланишининг ўзи халқаро майдонда мамлакатимизнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасида нуфузи ошганлиги ва ушбу йўналишда эришилган натижаларнинг эътироф этилганидан далолат беради.
Телефон сўрови натижалари Ўзбекистон Президентининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 46-сессиясидаги нутқи ҳеч кимни бефарқ қолдирмаганини тасдиқлайди, зеро, Ш.М.Мирзиёевнинг ташаббуслари Ўзбекистоннинг ҳар бир фуқаросига, унинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишига бевосита дахлдордир.
Сўров иштирокчилари давлат Раҳбарининг нутқи янги 2021 йилдаги энг муҳим сиёсий воқеалардан бири бўлганига ишонч билдирдилар. Тадқиқот натижаларига мувофиқ, ўзбекистонликларнинг кўпчилиги - 87,9% респондентлар мамлакат Президентининг нутқига ижобий муносабат билдирдилар ҳамда Шавкат Миромонович Мирзиёев томонидан демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш, мамлакатда қонун устуворлигини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича қўйилган мақсад ва вазифалар ушбу соҳадаги мавжуд муаммоларни самарали ҳал қилишга ёрдам беради, деб ҳисоблайдилар.
Сўров давомида Ўзбекистон Президентининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 46-сессиясидаги нутқидаги қайси қоидалар энг кучли таассурот қолдирганлиги ёки уларнинг тасаввурларида устувор ҳисобланиши тўғрисида ўзбекистонликларнинг фикри аниқланди.
Кўпчилик фуқароларнинг (87,9%) ҳисоблашича, қонун устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли тарзда ҳимоя қилиш ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегиясини амалга ошириш масалалари энг муҳим ва долзарб ҳисобланади. Сўров иштирокчиларининг қайд этишича, кейинги йилларда конституциявий ҳуқуқларни таъминлаш, меъёрий-ҳуқуқий асосларни мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро андазаларни миллий қонунчиликка сингдириш соҳасида, шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш масалаларида халқаро ташкилотлар, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти билан ҳамкорлик борасида сезиларли натижаларга эришилди.
81,5% фуқароларнинг фикрича, давлат Раҳбарининг ёшларни қўллаб-қувватлашга, ёшларнинг долзарб муаммоларини халқаро даражада самарали ҳал қилишга, уларнинг иқтисодий, ижтимоий, фуқаровий ва сиёсий ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилишга ва амалга оширишга қаратилган ташаббуслари нафақат Ўзбекистон учун, балки бутун дунё ҳамжамияти учун устувор ҳисобланади.
Тадқиқот жараёнида 77,2% фуқароларнинг қайд этишича, давлат Раҳбарининг гендер тенглик қоидаларини амалга оширишга ва мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётида хотин-қизларнинг ролини ошириш масалаларига катта эътибор қаратганлиги уларда алоҳида қизиқиш уйғотган.
Сўров иштирокчиларининг фикрича, Ўзбекистонда сўз эркинлигини таъминлаш масалалари давлатимиз Раҳбари БМТ минбаридан сўзлаган нутқнинг асосий қоидаларидан бири ҳисобланади. Сўровда иштирок этган 69,7% фуқаролар шундай фикр билдиришди.
Телефон сўрови жараёнида 52,1% фуқаролар мамлакат Президентининг қийноқларнинг ва унинг шафқатсиз, одамнинг қадр-қимматини ерга урадиган барча турларининг олдини олиш бўйича самарали механизмни жорий этиш бўйича таклифининг алоҳида долзарблигини қайд этдилар. Сўров иштирокчиларининг ҳисоблашича, зўравонлик, шафқатсиз муомала қилиш ва инсон шаънини камситишнинг ҳар қандай кўринишларига муросасиз муносабатни ва янгича дунёқарашни шакллантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратиш зарур.
49,7% респондентларнинг фикрича, давлатимиз Раҳбарининг ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш ва уларни жамият билан тўлақонли уйғунлаштириш тўғрисидаги ташаббуси муҳим ҳисобланади. Сўров иштирокчиларининг ҳисоблашича, давлат ногиронлиги бўлган фуқароларнинг ҳуқуқларини таъминлашни ва камситишнинг барча шаклларидан ҳимоя қилишни қонунан кафолатлашига қарамай, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамиятга тўлақонли уйғунлашуви учун янада самарали чоралар кўриш зарур.
Телефон сўрови жараёнида 42,3% фуқаролар мамлакатда болалар ҳуқуқларини таъминлаш, болалар меҳнатига барҳам бериш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларни ва Болалар Омбудсмани тўғрисида Қонун қабул қилинишини маъқуллашларини қайд этдилар. Респондентларнинг фикрича, Ўзбекистонда болаларни маънан, ақлан ва жисмонан ривожлантириш, баркамол ривожланган авлодни тарбиялаш учун шарт-шароитлар яратишга алоҳида эътибор берилмоқда, Болалар ҳуқуқлари бўйича вакил(Омбудсман)нинг мавжудлиги болаларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга ёрдам беради, аҳоли кенг табақаларининг ушбу соҳадаги ҳуқуқий саводхонлиги ва хабардорлигини оширади.
Телефон сўрови давлат Раҳбари нутқидаги фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини қисқартириш масалалари фуқаролар учун муҳим ҳисобланишини аниқлади. Тадқиқот иштирокчилари инсонларнинг ушбу ҳуқуқи муҳимлигини ва мамлакатда аҳоли учун фуқаролик олиш масаласида барча шарт-шароит ва имкониятлар яратилаётганлигини таъкидлашди.
Тадқиқот давомида фуқаролар (69,1%) мамлакат Президенти Ш.М.Мирзиёев томонидан инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида қўйилган мақсад ва вазифалар муваффақиятли амалга оширилишига ишонч билдирдилар, респондентлар мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимоясини ва инсон ҳуқуқларига оид умумэътироф этилган принцип ва нормаларни амалга оширилишини таъминлаш мумкин, деб ҳисоблайдилар. Улардан 45,8% респондентлар ушбу муҳим вазифаларни яқин вақт ичида тўла ва самарали амалга ошириш мумкин, деб ишонадилар, 23,3% эса белгиланган режаларни амалга ошириш учун вақт ва давлат ҳокимияти органлари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари ва фуқароларнинг ўзларининг куч-ғайратларини бирлаштириш керак, деб ҳисоблайдилар.
Телефон орқали ўтказилган сўровда Давлатимиз раҳбарининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасида белгиланган мақсад ва вазифаларни муваффақиятли амалга ошириш йўлидаги асосий тўсиқлар ҳақида фуқароларнинг фикри аниқланди.
Сўровнинг кўрсатишича, фуқароларнинг ҳуқуқларини таъминлаш бўйича кўзланган режаларнинг ҳаётга татбиқ этилишига малакали, профессионал ва ташаббускор кадрларнинг етишмаслиги, фуқаролар ҳуқуқий маданияти даражасининг етарли эмаслиги, уларнинг ўз масалалари ва муаммоларини ҳал этишдаги пассив позицияси, коррупция ва бюрократик тўсиқлар, фуқароларнинг ҳуқуқий соҳа ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ислоҳотларнинг асосий моҳияти ва мазмуни ҳақида етарли даражада хабардор эмаслиги ҳамда уларни тушуниб етмаслиги халақит бермоқда.
Фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш давлатда қонун устуворлигини таъминлаш ва қонунийликни мустаҳкамлашнинг асосий шартларидан бири эканлигига телефон сўрови иштирокчиларининг ишончи комил.
Телефон сўрови фуқароларнинг давлатимиз Раҳбарининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида белгиланган мақсад ва вазифаларни муваффақиятли ва самарали амалга ошириш йўлидаги мавжуд объектив қийинчилик ва тўсиқларни бартараф этиш ёки камайтириш чора-тадбирлари ҳақидаги тасаввурларини аниқлаб берди.
Жойларда аҳолига давлат хизматларини кўрсатувчи бошқарув органлари, шунингдек, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг фаолияти устидан жамоатчилик назорати фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг янада ҳимоя қилинишини таъминлашга кўмаклашувчи асосий омиллардан бирига айланиши лозим. Сўров иштирокчилари мамлакатда ҳуқуқий таълимни яхшилаш, ҳуқуқий маданиятни ошириш, жамиятда ҳуқуқий билимларни тарқатиш, мамлакат фуқароларида қонунга итоатгўйликни, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига ҳурмат билан муносабатда бўлишни ҳамда аҳолида фаол фуқаролик позициясини шакллантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш зарур, деб ҳисоблайди.
Сўров иштирокчиларининг фикрича, ҳар томонлама чуқур билим ва юқори малакага эга, халқаро стандартларга жавоб берадиган ва ўз касбига садоқатли кадрларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш зарур. Коррупциянинг олдини олиш, ННТ билан давлат ҳокимияти органлари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш, жамоат ташкилотларининг фаолиятига жалб этиш орқали фуқароларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш, маҳаллий оммавий ахборот воситаларининг эркинлиги ва мустақиллигини мустаҳкамлаш чора-тадбирлари ҳуқуқий ислоҳотнинг янада самарали амалга оширилишига ҳисса қўшадиган муҳим омиллар бўлиши керак.
Умуман олганда, телефон сўровининг кўрсатишича, фуқароларнинг аксарияти давлатимиз Раҳбарининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги маърузасида белгиланган ҳамда фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, жамиятда қонун устуворлиги ва ижтимоий адолатни таъминлашга қаратилган таклиф ва ташаббуслари уларнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ривожланишнинг устувор йўналишлари тўғрисидаги умидлари ва тасаввурларига тўлиқ мос келади.
Ўзбекистонликлар демократик ўзгаришларнинг муҳимлигини англаган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Президентининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг самарали тизимини яратиш, миллий қонунчиликни мустаҳкамлаш, фуқароларнинг шахсий, сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва маданий ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи қонунларни қабул қилиш, гендер тенглик ва ёшлар, болалар ҳамда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларига тўлиқ риоя қилиш тамойилларини амалиётга жорий этишга қаратилган сиёсатини қўллаб-қувватлайди. Барча минтақалардаги телефон сўрови иштирокчиларининг кўпчилиги, эркаклар ва аёллар, ёшлар ва катта авлод вакиллари Ўзбекистон мамлакат Президенти раҳбарлигида халқаро ҳуқуқнинг инсон ҳуқуқларига оид умумэътироф этилган принцип ва нормаларини истиқболда ҳам ҳимоя қилиши, фаол илгари суриши ва амалда татбиқ этишига ишонч билдиради.

Республиканский центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» провел телефонный опрос: «Граждане Узбекистана о выступлении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 46-сессии Совета по правам человека ООН: информированность и поддержка обозначенных приоритетов.
В ходе исследования выявлено мнение граждан об основных положениях выступления Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева на 46-сессии Совета по правам человека ООН, их актуальности и значимости для жизни государства, общества, каждого гражданина.
Опрос проведён во всех областях и регионах республики, в нём приняли участие мужчины и женщины в возрасте от 18 лет и старше, проживающие в городской и сельской местности, представители различных национальностей, социальных групп, занятые в самых разных сферах и отраслях производства.
Телефонный опрос общественного мнения показал, что, по мнению узбекистанцев, выступление  Президента Республики Узбекистан на 46-й сессии Совета по правам человека ООН, в которой Узбекистан впервые участвовал в качестве члена Совета по правам человека стало для нашей страны знаковым событием, свидетельствующим о демократических преобразованиях, происходящих в стране и обществе, реальных успехах, достигнутых Узбекистаном в вопросах обеспечения прав человека, эффективности защиты прав и законных интересов граждан.
Согласно результатам опроса, большинство граждан страны знают и осведомлены об основных положениях доклада Главы нашего государства на 46-й сессии Совета по правам человека ООН.  Участники опроса уверены, что тот факт, что Узбекистан  впервые был избран  членом Совета по правам человека ООН  на период 2021-2023 годов, свидетельствует о повышении авторитета нашей страны на международной арене в области защиты и обеспечения прав человека и признании результатов, достигнутых в этом направлении.
Результаты телефонного опроса подтверждают, что выступление Президента Узбекистана на  46-й сессии Совета по правам человека ООН не оставило никого равнодушным, так как инициативы Ш.М. Мирзиёева  напрямую касаются каждого жителя Узбекистана, защиты его прав и законных интересов.
Участники опроса убеждены, что доклад Главы государства стал одним из важнейших политических событий в новом 2021 году. Согласно результатам исследования, большинство узбекистанцев – 87,9%, позитивно отнеслись к выступлению Президента страны и считают, что цели и задачи, поставленные Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым по углублению демократических реформ, обеспечению верховенства Закона в стране, защите прав и интересов граждан будут способствовать эффективному решению имеющихся проблем в данной сфере.
В ходе опроса выявлено мнение узбекистанцев о том, какие положения
представленные Президентом Узбекистана на 46-й сессии Совета по правам человека ООН, оказали на них наиболее сильное впечатление или которые в их представлении являются приоритетными.
Большинство граждан (87,9%) считают, что вопросы обеспечения верховенства Закона, надежной защиты прав и свобод граждан и реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан  по правам человека являются наиболее значимым и актуальным. Участники опроса отмечали, что в последние годы достигнуты значительные результаты в сфере обеспечения конституционных прав, укрепления нормативно-правовой базы, имплементации международных стандартов по правам человека в национальное законодательство, а также сотрудничества по вопросам обеспечения прав человека с международными организациями, в том числе Организацией Объединенных Наций.
По мнению 81,5% граждан, инициативы Главы государства, направленные на поддержку молодежи, эффективное решение на международном уровне актуальных проблем молодых людей, защиту и реализацию их экономических, социальных, гражданских и политических прав и интересов является приоритетом не только для Узбекистана, а для всего мирового сообщества.
В ходе исследования 77,2% граждан отмечали, что особое впечатление на них произвело то, что Глава государства уделяет большое внимание реализации принципов гендерного равенства и вопросам повышения роли женщин в общественно-политической жизни страны.
Участники опроса считают, что одним из ключевых положений выступления Главы нашего государства с трибуны ООН являются вопросы обеспечения свободы слова в Узбекистане. Это мнение разделяет 69,7% граждан, принявших участие в опросе.
В ходе телефонного опроса 52,1% граждан отметили особую актуальность предложений Президента страны относительно внедрения эффективных механизмов по предупреждению пыток и всех видов жестокого, унижающего человеческое достоинство обращения. Участники опроса считают, что необходимо особое внимание уделять вопросам формирования нового мировоззрения, нетерпимого отношения к любым формам проявления насилия, жестокого обращения и унижения человеческого достоинства.
Важным, по мнению 49,7% респондентов, является инициатива Главы нашего государства о поддержке лиц имеющих инвалидность и их полноценной интеграции в общество. Участники опроса считают, что несмотря на то, что законодательно государство гарантирует обеспечение прав граждан с инвалидностью и защиту от любых форм дискриминации, необходимо предпринять эффективные меры для полноценной интеграции лиц с инвалидностью в общество.
В ходе телефонного опроса 42,3% граждан отмечали, что поддерживают
меры, реализуемые в стране по обеспечению прав детей, искоренению детского труда и принятие Закона о Детском Омбудсмане. По мнению респондентов в Узбекистане  уделяется особое внимание созданию условий для духовного, умственного и физического развития детей и воспитанию гармонично развитого поколения, а наличие Омбудсмана по делам детей будет способствовать защите прав и интересов детей, повысит правовую грамотность и осведомленность широких слоев населения  в данной сфере.
Телефонный опрос выявил, что для  граждан важным в докладе Главы государства являются вопросы сокращения числа лиц не имеющих гражданства. Участники исследования подчеркивали актуальность данного права человека и все возможности и условия, которые  создаются в стране для населения по вопросу получения гражданства.
В ходе исследования  граждане (69,1 %) выразили уверенность в том, что цели и задачи поставленные Президентом страны Ш.М. Мирзиёевым на 46-й сессии Совета по правам человека ООН по решению существующих проблем в области обеспечения прав человека, будут успешно реализованы, респонденты считают, что в нашей стране возможно обеспечить защиту прав и свобод граждан и реализацию общепризнанных принципов и норм международного права в области прав человека. Из них  45,8% убеждены в полной и эффективной реализации этих важнейших задач в ближайшее время, 23,3% считают, что для осуществления намеченных планов потребуется время  и объединенные усилия представителей органов государственной власти и институтов гражданского общества и самих граждан.
Телефонным опросом выявлено мнение граждан об основных препятствиях на пути успешной реализации целей и задач в сфере защиты и обеспечения прав, свобод и законных интересов граждан, изложенных в докладе Главы нашего государства на 46-й сессии Совета по правам человека ООН.
Воплощению в жизнь намеченных планов по обеспечению прав граждан мешает, как показал опрос, недостаток в квалифицированных, профессиональных и инициативных кадрах, недостаточный уровень правовой культуры граждан, пассивная позиция граждан в решении своих вопросов и проблем, коррупция и бюрократические препоны, недостаточную информированнность и недопонимание гражданами основной сути и содержания реформ в правовой сфере и в области обеспечения прав человека.
Участники телефонного опроса убеждены, что повышение правосознания и правовой культуры граждан является одним из основных условий обеспечения верховенства закона и укрепления законности в государстве.
Телефонный опрос выявил представления граждан о мерах, способных устранить или минимизировать существующие объективные трудности и препятствия на пути успешной  и эффективной реализации намеченных целей и задач, обозначенных в докладе Главы государства на 46-й сессии Совета по правам человека ООН.
Одним из главных факторов, способствующих дальнейшему обеспечению прав, свобод и законных интересов граждан, должен стать общественный контроль за деятельностью органов управления на местах, предоставляющих госуслуги населению, а также за  судебными и правоохранительными органами. Участники опроса считают, что необходимо создание благоприятных условий для улучшения правового просвещения в стране, повышения правовой культуры, распространения правовых знаний в обществе, формирования у граждан страны законопослушного поведения, уважительного отношения к правам и свободам человека и формирования активной гражданской позиции у населения.
По мнению участников опроса, следует усовершенствовать систему подготовки кадров, обладающих всесторонними знаниями, высокой квалификацией, отвечающих международным стандартам и преданных своей профессии. Важным фактором, способствующим еще более эффективной реализации правовой реформы должны стать меры по предотвращению коррупции, активизации  партнерства между ННО и органами государственной власти, повышению социальной активности граждан путем привлечения их в деятельность общественных организаций, укреплению самостоятельности и независимости отечественных средств массовой информации.
В целом, как показал телефонный опрос, большинство граждан считают, что  предложения и инициативы Главы государства, обозначенные в докладе на 46-й сессии Совета по правам человека ООН и направленные на защиту прав и интересов граждан, обеспечение верховенства закона и социальной справедливости в обществе в полной мере соответствуют их ожиданиям и представлениям о приоритетных направлениях развития в сфере прав человека.
Узбекистанцы осознают важность демократических преобразований и поддерживают политику Президента Республики Узбекистан, направленную на создание эффективной системы защиты прав человека, укрепление национального законодательства, принятие законов защищающих личные, политические, социально-экономические и культурные права граждан, реализацию на практике принципов гендерного равенства и всестороннего соблюдения прав молодежи, детей и лиц с инвалидностью.  Большинство участников телефонного опроса  во всех регионах страны, мужчины и женщины, молодежь и представители старшего поколения выражают уверенность в том, что под руководством Президента страны Узбекистан и в дальнейшем будет защищать, активно продвигать и реализовывать на практике общепризнанные принципы и нормы международного права по правам человека.