Жорий йилнинг 28 март куни “Ижтимоий фикр” Республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази мажлислар залида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш масалалари қўмитаси, жамоат ташкилотлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, ихтисослаштирилган олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари иштирокида илмий-амалий семинар бўлиб ўтди.
Замонавий глобаллашув шароитида жамоатчилик фикрини ўрганиш ва шакллантиришга оид илмий-амалий тадқиқотларнинг роли тобора ортиб бормоқда. Ушбу жараён, айниқса, Ўзбекистон жамиятининг ижтимоий-иқтисодий, маданий ва сиёсий трансформациялари шароитида, долзарб масала сифатида кўриб чиқилмоқда. Шу нуқтаи назардан, "Ижтимоий фикр" Республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази томонидан ташкил этилган доимий илмий-амалий семинар доирасида "Замонавий Ўзбекистон жамиятида ижтимоий воқеликнинг хусусиятлари" мавзусида навбатдаги давра суҳбати ўтказилди.