«Ўзбекистонликлар оила тўғрисида: кўрсатмалар ва устуворликлар»
Оила азалдан жамиятимизнинг асоси бўлиб келган ва ижтимоий сиёсатда муҳим роль ўйнайди. Мамлакатимиз Асосий Қонунининг янги таҳририга киритилган муҳим ўзгартишлардан бири шундаки, никоҳ таркибида аёлларга ҳам, эркакларга ҳам тенг ҳуқуқлар берилади ва ихтиёрий никоҳга кириш қўллаб-қувватланади. Замонавий оила ўзи қамраб олган ижтимоий муносабатларни, шу жумладан болалар, ёшлар, оила институтини ижтимоий, иқтисодий ва маданий қўллаб-қувватлаш кафолатлари масалаларини кенгайтиришга қаратилган.
«Ижтимоий фикр» республика жамоатчилик фикрини ўрганиш Маркази мамлакат фуқароларининг мутлақо турли жиҳатлар, жумладан, оиланинг роли ва оилавий қадриятлар ҳақидаги фикр ва тасаввурларини аниқлашга қаратилган тадқиқотларни олиб бормоқда. Илгари ўтказилган тадқиқотлар натижаларининг таҳлили оила ҳар бир инсон учун базавий қадрият эканлигини тасдиқлаб турибди, у фуқароларни фаол фаолиятга, муваффақиятли ишлашга, янги ютуқларга ундайди, қийинчиликларни енгишга ва янги марраларга эришишга ёрдам беради.
2023 йил 1 май куни «Ижтимоий фикр» РЖФЎМ мамлакат аҳолиси ўртасида «Ўзбекистонликлар оила тўғрисида: кўрсатмалар ва устуворликлар»
мавзусида телефон сўрови ўтказишга киришди, унинг мақсади оилавий ва шахслараро муносабатлар, эр-хотин, ота-она ва фарзандлар ўртасидаги муносабатлар мониторингини олиб бориш, фуқароларнинг замонавий оиланинг инсон ҳаётидаги роли, ёшларга никоҳга кириш ва оила қуриш учун зарур бўлган шароитлар, эрта никоҳга бўлган муносабатлар, эрта никоҳ ва ажримларнинг сабаблари, оила аъзолари ўртасидаги ўзаро муносабатларни ўрнатиш тамойиллари ҳақидаги фикрини аниқлаш ва ўрганиш, анъанавий оилавий қадриятларнинг маъноси, никоҳнинг мустаҳкамлиги даражасини, ўзбекистонликлар оилаларида фарзандлар тарбиясининг ролини ва оиладаги фаровонлик ва бахт-саодатнинг асосий омилларини, сўнгги 10 йил ичида оила ижтимоий институт сифатида қандай ўзгарганлигини аниқлашдан иборат.

По данным Агентство по статистике Узбекистана на начало 2022-2023 учебного года число студентов, обучающихся в университетах республики, достигло более 1 млн человек. В ходе опросов среди студентов вузов, которые были проведены в соответствии с поручением Президента страны выяснилось, что большинство студентов заявили о желании работать и получать дополнительный доход.
4 мая текущего года в Национальном Университете Узбекистана им. Мирзо Улугбека при поддержке рекрутингового портала “SuperJob.uz” состоялся «День Карьеры» с участием крупнейших работодателей  страны.
Не секрет, что современный рынок труда предъявляет высокие требования молодым специалистам. Ведущие компании предпочитают сотрудников с опытом работы, тогда как выпускники вузов испытывают трудности с перспективной работой. Для содействия трудоустройству выпускникам старших курсов Национальный Университет Узбекистана при поддержке рекрутингового портала “SuperJob.uz” провели  «День Карьеры».
В данном мероприятии приняли участие крупнейшие работодатели страны, в числе которых и Республиканский Центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр».
Республиканский Центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» принял участие в ярмарке-труда, представив широкий спектр вакантных возможностей для реализации полученных теоретических знаний на практике, профессиональной, научной деятельности и трудоустройству студентов вузов в РЦИОМ «Ижтимоий фикр».
На основе двустороннего сотрудничества между РЦИОМ «Ижтимоий фикр» и Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, по планомерно-организованной работе со студентами-практикантами,  производственную практику в стенах Центра проходят студенты факультета «Социальные науки» таких направлений как «Социология» и «Социальная работа», многие из которых в дальнейшем принимают непосредственное участие в научно-исследовательских проектах, проводимых Центром, и остаются работать как волонтеры: интервьюерами, аналитиками, младшими научными сотрудниками.
Одним из приоритетных направлений для Центра «Ижтимоий фикр» является его научная деятельность. Ежегодно Центр организует социологические конференции, круглые столы, школы социологов, постоянно-действующие международные и республиканские научно-практические семинары и мастер-классы, связанные с актуальными общественно-политическими и социально-экономическими вопросами, в которых непосредственное участие принимают не только руководители органов государственной власти и управления, профессорско-преподавательский состав, но и студенты, магистранты высших образовательных учреждений.